Zayıflama ve Selülit
Kavitasyon

Kavitasyon ultrasonik ses dalgaları kullanılarak yapılan bölgesel zayıflamaya verilen isimdir. Kavitasyon uygulamaları uzun zamandır uygulanan ve başarılı uygulamalardır. Liposuction uygulamalarına alternatif uygulama olarak geliştirilmiştir. Bu uygulamaya ameliyatsız yağ kırma yöntemi de denmektedir.

Kavitasyon uygulamaları böbrek taşlarını ses dalgaları ile kırma yönteminden esinlenerek başlamıştır. Böbrek taşlarında hedef böbrek taşıdır. Tekrarlayan seanslarla taş kırılır. Kavitasyon uygulamasında ise hedef yağların kırılmasıdır. Aynı şekilde tekrarlayan seanslar uygulanarak işlem yapılır.

Kavitasyon uygulamasında bir el aleti ile ciltten ultrason dalgaları uygulanır. Uygulama sonrası yağ dokuda yoğunlaşan ses dalgası yağ hücrelerini parçalar. Bütünlüğü bozulan bu hücreler vücuttan yavaş yavaş uzaklaştırılır. Ses dalgaları dokuda ısı etkisi de oluşturmaktadır. Bu sayede kollojen doku remodelize olarak sıkılaşmaya da yardımcı olmaktadır.

Kavitasyon uygulamasından önce ve sonra uygulama yapılan alanın çevresel ölçümleri alınır. Alınan ölçümler sonucu her seansta minimum 2 cm yani bir beden zayıflama olmaktadır. Kavitasyon uygulamaları diyet ve spor ile desteklenir ise daha fazla bir total etki oluşmaktadır.

Kavitasyon uygulamaları ağrısız uygulamalardır. Cilt altına herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Uygulama sonrası sosyal hayatınıza dönmeniz mümkündür.

Kavitasyonda ortaya çıkan fazla yağ karaciğer, barsak yoluyla atılmaktadır. Atılımı ve total yağ kitlesini azaltmak amacıyla spor yapılması bu süre zarfında etkinliği arttırmaktadır.

Akustik Dalga Terapisi (AWT) ile Selülite Son

Selülit Nedir?

Selülit cilt dokusunda meydana gelen ve cilde bir “portakal kabuğu” görünümü veren değişimlerdir. Selülit kadınlarda çok daha yaygın görülmektedir. Araştırmalar, kadınların %85-98’inde belli bir ölçüde selülit olduğunu göstermektedir. Yağlar erkekler ve kadınlarda farklı biçimlerde oluşmaktadır. Erkeklerde yağları oluşturan ve destekleyen bağ dokusu iplikleri temel olarak deriye paralel bir biçimde uzanmaktadır. Bundan dolayı erkeklerde deri altında biriken yağ tabakaları en düşük seviyede çökmeye maruz kalmakta ve böylece de erkekler daha düzgün bir cilde sahip olmaktadır. Ama ne var ki kadınlardaki yağ tabakası deriye dik olarak oluşmakta ve bunun bir sonucu olarak da, bağ dokusunun destek yapısı, deriyi aşağıya çekmekte ve pürüzlü bir yüzey meydana gelmektedir.

Selülit kadınlarda yaşanan normal bir süreçtir ve bu nedenle bilim uzun yıllar boyunca selülit tedavisi ile ilgilenmemiştir. Selülitin nedenini belirleme için yapılan araştırmaların tümü sadece son birkaç yıl içinde gerçekleştirilmiştir. Selülitin etkili tedavi yöntemleri ise daha da yeni gelişmelerdir. Selülit yüzeyel yağ tabakaları arasında oluşmaktadır. Vücuttaki tüm yağ katmanları içinde yalnızca bu yüzeyel tabaka selülitten etkilenir. Yüzeyel tabaka kilo kaybından etkilenen en son tabakadır. Bu nedenle egzersiz ve kilo verme selüliti ortadan kaldırmamaktadır. Düzenli olarak egzersiz yapan ve düşük yağlı beslenme diyetleri uygulayan kadınlarda bile hala selülit görülebilmektedir. Bu durum, selülitin kontrol altına alınmasını ve selülit tedavisini tümüyle farklı bir sorun haline getirmektedir.

Selülitin Nedenleri Nelerdir?

Yakın bir zaman öncesine kadar selülitin nedenini bulmak için yapılmış olan çok az sayıda araştırma vardır. Bunun sonucunda ise birçok varsayım ortaya atılmış olsa da pek az soruya yanıt bulunabilmiştir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar selülitin başlıca iki nedeni olduğunu ortaya çıkarmıştır. Birincisi yağı oluşturan bağ dokusunun destek sisteminin sertleşmesidir. Bu kısımlara bağ dokusu bölmeleri (fibröz septa) denilmektedir. Bunlar kollajen yapısındadır.

Zamanla bu bölmeler sertleşmekte ve kısalmaktadır. Bu kısalma, selüliti karakterize eden çukurumsu görünümün büyük bir bölümünde etkendir. Ayrıca, bu büzülüp kısalmadan dolayı kan damarları ve lenf dolaşım sistemi de bloke olmakta ve kan damarlarının bu biçimde engellenmesi fibröz septaları daha da sertleştirmektedir. Lenf sisteminin bloke olması ise kalın, kaba ve düzensiz bir deri görünümüne neden olmaktadır.

Selülitin başlıca nedenlerinden ikincisi ise yağ hücrelerinin “retiküler dermis” olarak bilinen derinin alt kısmı içinde çıkıntı oluşturmasıdır. Bu çıkıntılar ise çukurlaşmayı arttırarak görünümü daha da kötüleştirmektedir.

Selülit tedavilerinde gerçekten iyi sonuçlara ulaşılabilmesi için bu sorunların ikisinin de masaya yatırılması gereklidir. Son döneme kadar uygulanan tedavilerde bu sorunlardan herhangi birine ilişkin etkili bir yöntem mevcut olmadığı gibi ikisine birden yönelen tedaviler ise çok daha az sayıda ve verimsiz olmuştur. AWT bu sorunların her ikisini birden ele alacak ve bunu en az acı ve yan etki ile yapacak bir tedavi sağlanmasında Türkiye’deki ilk uygulamadır: Bu uygulamanın adı Akustik Dalga Terapisi(AWT)’dir.

Selülit İçin Akustik Dalga Terapisi

Akustik Dalga Terapisi (AWT) selülit için yeni bir yaklaşım getirmektedir. AWT’de, selülitin başlıca iki nedeni olan fibröz septa ve yağların alt dermis içinde oluşturduğu çıkıntılar üzerinde etki gösteren şok dalgaları kullanılmaktadır. AWT tedavisi ile üretilen şok dalgaları deriden ve yağlardan geçerek fibröz septa üzerinde etkide bulunmaktadır. Bu şok dalgası septayı kollajenden ayırarak deriyi serbest bırakmakta ve bu sayede daha düzgün bir yüzey sağlanmaktadır.

Derinin Kıvrılmış Görünümü

AWT aynı zamanda dermisin kalınlaşmasına ve yağ tümseklerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Ultrason görüntüleri tedaviden sonra cildin yeni kollajen oluşumu ile kalınlaştığını doğrulamaktadır.

Dermisin kalınlaşması cilt içine doğru çıkıntı oluşturan yağ tabakalarını azalmasına yardımcı olmakta ve ayrıca selülitli görünümü de azaltmaktadır. Selülite yol açan başlıca nedenlerin ikisi üzerinde de etkili olan AWT selülitli görünümün iyileştirilmesinde eşsiz bir terapidir.

Selülit Tedavisinde Kullanılan Yeni Cihazlar

Yıllar boyunca selülit birçok farklı yöntemle tedavi edilmeye çalışılmış, ama bu tedavilerden birçoğundan tatmin edici sonuçlar alınamamıştır. Günümüzde ise AWT CelluActor ve D-actor ile önemli bir yeni buluşun temsilcisi konumundadır. AWT terapisinde kullanılan iki farklı cihaz bulunmaktadır.

Radyal Şok Dalgası Terapisi

Radyal başlıkta, AWT şok dalgasının üretilmesi için cihazın içindeki bir hava bölmesinin iç kısmına yerleştirilmiş olan bir paletten faydalanılmaktadır. Bu palet tarafından kısa süreli ve güçlü bir vibratör hissi veren şok dalgaları üretilmektedir. Bu şok dalgası septayı ikiye ayırmakta ve dermal kollajeni arttırmaktadır. Radyal başlık aynı zamanda acının kontrol edilmesinde de kullanılmaktadır. Bu başlık sinir hücrelerini uyarmakta ve tedavi bölgesindeki kan akışını arttırmaktadır. Bu tedavinin daha rahat yapılmasını mümkün kılmaktadır. Ayrıca bu radyal başlık, egzersize gerek kalmaksızın yüksek frekanslarda kas tonusunu da arttırmaktadır.

Planar başlıkta ise AWT terapisini oluşturan bir elektrik mıknatısından faydalanılmaktadır. Bu, çok kısa süreli ve yüksek enerjili bir şok dalgası meydana getirmektedir (bu dalganın süresi nano-saniyelerle ölçülmektedir). Bu yüksek enerjili şok dalgasının hastaya çok kısa bir süre ile uygulanması nedeniyle terapi hemen hemen ağrısızdır. Bu yüksek enerji ile fibröz septalar birbirinden ayrılmaktadır. Ayrıca alt dermis içindeki kollajen de uyarılmakta ve böylece yağ tümsekleri azaltılmaktadır. Enerjinin bir kısmı tedavi uygulanan alanın yakınındaki yağ hücrelerine dağılmaktadır. Enerjinin bu şekilde dağılması ile yağ hücreleri sahip oldukları içeriğin bir kısmının erimesi nedeniyle incelmektedir. Bilim, şu anda, yağların hücreler içinde depolanmasından önce vücut tarafından yakılmasına yardımcı olacak yeni yollar geliştirmektedir. Ayrıca her iki cihazın birlikte ve diğer tekniklerle beraber kullanılmasının getireceği faydalar üzerindeki araştırmalar da tarafımızdan sürdürülmektedir.

Fotoğraf Galeri
  • Kavitasyon
  • Zayıflama ve Selülit
  • Zayıflama ve Selülit
  • Zayıflama ve Selülit
  • Zayıflama ve Selülit
  • Zayıflama ve Selülit
  • Zayıflama ve Selülit
Botoks ve DolguPeelingZayıflama ve SelülitMezoterapi Soru ve Sorunlarınız için tıklayınız... Randevu için tıklayınız...
Çukurambar Mah. 1480. Sokak No:2 Besa Kule
A Blok Kat:10 Daire:38
Tel:  0312 428 32 30
        0312 466 39 01
Gsm: 0532 361 32 30
Whatsapp : 0552 361 3230
mdemiro@yahoo.com
Yukari